Opublikowany przez: Kasia P.
Wybór fotelika samochodowego dla dziecka wymaga znajomości kilku zasad. Zgodnie z nimi podjęta decyzja staje się oczywista, a ilość fotelików prezentowanych w sklepie zawęża się do kilku, które mogą sprostać Waszym wymaganiom i potrzebom dziecka. Przede wszystkim to rzecz na której nie warto oszczędzać. Nie nakłaniamy, by wydawać też niebotyczne sumy, ale kierowanie się w wyborze samochodowego fotelika dla dziecka wyłącznie ceną, nie jest najlepszą drogą decyzyjną. Przede wszystkim najważniejsza jest waga i wiek dziecka, a także jego wzrost. Pilnujemy, by przy postawie siedzącej główka dziecka znacząco nie wystawała. Zapięcie fotelika musi też spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa i być dostosowane do Twojego samochodu. Na sam koniec możesz pomyśleć o kolorystyce, które powinna wyróżniać się z tła tapicerki tak, byś zawsze dobrze widziała swoje dziecko. Zbadajmy zatem szczegóły.
Fotelik samochodowy dla noworodka i niemowlęcia
Jakie atesty powinien mieć dobry fotelik? Jest ich kilka:
Jeśli zdecydujesz się na fotelik używany, pamiętaj żeby nie był on starszy niż 2-3 lata. Choć w tym przypadku rzadko możesz mieć dokładną taką informację. Pamiętaj aby miał wszystkie paski i uchwyty w idealnym stanie i przede wszystkim nie może to być fotelik powypadkowy. Żadnego fotelika nie kupuj bez wcześniejszej przymiarki w samochodzie. Tak dla pewności J.
Foteliki dla niemowląt i noworodków do 10 kg należą do grupy 0, a dla dzieci do 13kg do grupy 0+. Takie oznaczenia znajdziesz na foteliku, bądź opakowaniu lub w dokumentach, które warto sprawdzić z uwagi na atesty i homologacje. Takie foteliki można montować wyłącznie tyłem do kierunku ruchu. Bezpieczniej fotelik montować na tylnym siedzeniu, a już bezdyskusyjnie nie można montować fotelika na przednim siedzeniu tyłem do kierunku ruchu, jeśli ma on zamontowane poduszki powietrzne. Ich nagły wystrzał mógłby nawet zabić dziecko. Zawsze pamiętaj, aby fotelik był prawidłowo zamontowany i sprawdzaj jego mocowanie przed wyjazdem.
Fotelik samochodowy dla małego dziecka
Małe dzieci jeżdżą w fotelikach grupy 1, które odpowiadają wadze 9-18 kg. Jak widać waga nie zawsze jest tu wystarczającym wyznacznikiem, dlatego pod uwagę bierzemy także wzrost dziecka i pilnujemy, by główka nie wystawała za górną krawędź oparcia fotelika. Na ogół takie foteliki ustawione są przodem do kierunku jazdy, choć produkowane są ich nowoczesne wersje montowane tyłem. Ważne aby fotelik posiadał 5-punktową bezpieczną uprząż.
Siedzenia podwyższające dla starszaków
Starsze dzieci w wieku 4 – 12 lat używają dostosowanych do ich rozmiarów siedzeń podwyższających. Mamy dla nich dwie kategorie 2 ( waga: 15 – 25 kg) i grupa 3 (waga: 22 – 36kg). Siedzienie podwyższające do samochodu musi posiadać europejską homologację ECE R44-03 lub ECE R44-04.
Zasady są proste, a wybór w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych przeogromny. Pamiętaj, żeby zawsze kiedy kupujesz fotelik, sprawdzać jego atesty. To potwierdzenie bezpieczeństwa Twojego dziecka. W sieci możesz też wpisać nazwę interesującego Cię fotelika i sprawdzić jakie i w jakim stopniu przeszedł crashtesty. Najlepiej przy wyborze fotelika sprawdzają się tatusiowie, więc to dobry moment, żeby dać im się wykazać.
Jak często zmieniałyście fotelik dziecku? Czy wybór fotelika był dla Ciebie trudny? Na co zwracałaś uwagę?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Bartlini23 2019.09.24 14:17
Kupiliśmy ostatnio model Axkid minikid w sklepie Tosia i jest doskonały pod każdym względem. Jest skierowany tyłem do jazdy, dziecko ma wygodnie i bezpiecznie.
94.254.*.* 2015.01.16 18:39
O trzeba kupić fotelik!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.